Bolu’nun İncileri: Mudurnu ve Göynük

Kulaklı Tepesinden Mudurnu


Bolu’nun en güzel yerlerinden biri olan Mudurnu tarih kokan daracık sokakları ve evleri, yemyeşil bitki örtüsü ve kaplıcaları ile gerçekten görülmeye değer yerlerden biri ….

Abant – Mudurnu arası 17 km.  Mudurnu’ya girişte sizi dev bir tavuk heykeli karşılıyor. Zaten çoğunuz Mudurnu’yu tavuk markası olarak duymuşsunuzdur. Ancak sadece Mudurnu A.Ş. değil, ilçede birçok tavuk firması bulunuyor. İlçenin ekonomisi büyük oranda bu fabrikalara dayanıyor.

Mudurnu’nun simgesi tavuk
Mudurnu çok şirin bir kasaba, çevreyi dolaşmak en fazla bir saat sürüyor; ortasından zayıf bir dere akıyor ve iki katlı ahşap evler, dar sokaklardan oluşuyor. Ne yazık ki evlerin çoğu terkedilmiş yada çok bakımsız. İlçenin geçmişi Safranbolu gibi çok eskilere gitse de malesef buradaki tarihi evler Safranbolu gibi yeterince korunamamış.
 
Mudurnu Belediye Binası

Mudurnu’da az sayıda bakımlı evler restore edilerek otele dönüştürülmüş. Bu evlerin arasında inşa edilmiş olan beton binalar görüntüyü bozsa da, bu manzaradan etkilenmemk mümkün değil.

 
Armutçular Konağı


İlçede pek çok tairihi konak da bulunuyor. Armutçular Konağı, Haytalar Konağı, Hüsnü Çavuşlar Konağı, Hacı Abdullahlar Konağı ve Keyvanlar Konağı bunlardan birkaçı… Biz bunlardan sadece Armutçular Konağı’nı dışardan görme fırsatına sahip olabiliyoruz çünkü zamanımız çok kısıtlıydı.
 
 
Yıldırım Beyazıd Camii
 
Mudurnu gezimizin en önemli bölümünü Yıldırım Beyazıd Camii gezimiz oluşturuyor. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden birini teşkil eden Yıldırım Beyazıd camiinde malesef inşa kitabesi bulunmadığından yapılış tarihine dair net bir bilgi yok ancak 600 senedir ayakta olduğu biliniyor.

Yıldırım Beyazıd Camii

Hemen yanı başında bulunan ve cami kadar önemli bir mimari değere sahip olan Yıldırım Beyazıt Hamamı, kitabelere göre cami için irad olarak yaptırılmış ve gelirinin cami giderleri için harcanacağı belirtilmiştir. Hamamın kitabesine göre cami de hamam da Beyazıt Han tarafından yaptırılmıştır. 
 

 

Benim en çok dikkatimi çeken detay, hamamın atık sıcak sularının kanallar ile caminin altından gerek ısınmayı sağlayan sistem oldu. O dönemde böyle bir mühendislik hesabını yapabilmeleri gerçekten etkileyiciydi.

Mudurnu ilçesinin ortasından ince bir çay geçiyor ve kenarında eski evler sıralanmış durumda, Mudurnu’da en beğendiğim manzara bunlar oldu.
 
 
 
Mudurnu

 

Sünnet Gölü


Göynük ilçesinde iki tane önemli göl var: Çubuk Gölü ve Sünnet Gölü. Gezi programımızda sadece Sünnet gölü olduğu için bu seferlik Çubuk Gölü’nü gezemiyoruz. 

Sünnet Gölü, dar ve derin bir vadinin heyelan sonucu tıkanmasıyla oluşmuştur. Gölün dibinden ve küçük bir ırmaktan beslenmektedir. Göl kenarındaki tesiste konaklayabilir veya lokantasında yemek yiyebileceğiniz gibi, tesisin büyük bahçesinde ve göl kenarında da huzurlu dakikalar geçirebilirsiniz.

Sünnet Gölü

Göl ortasındaki yapay gölde ördekler ve tavşanlar yaşamakta olup gelen ziyaretçilerin hoş vakit geçirmesini sağlıyorlar. Zira bir zamanımızın büyük bir bölümünü ördekleri besleyerek ve gölü izleyerek geçirdik.

 
Sünnet Gölü’nden sonra Göynük ilçe merkezine doğru yola koyulduk. Akşam üstü gibi Göynük’e vardık. Göynük’ün tarihi de oldukça eski zamanlara dayanıyor. Burası Mudurnu’ya gore çok daha düzenli geldi bana …
 
 
Göynük
 

İlçe Diyar-ı Akşemseddin olarak anılıyor. Rehberimizin anlattığına gore her yıl Mayıs ayının sonunda ilçede Akşemseddin Hazretleri’ni anma günü ve etkinlikleri düzenleniyormuş. İlçede görülecek pek çok tarihi yer bulunuyor. Bunların başında Tarihi Zafer Kulesi, Gazi Süleyman Paşa Camii ve Hamamı, Akşemseddin Türbesi, Ömer Sıkkın Türbesi ve tarihi Göynük evleri bulunuyor.

Sokakları biraz dar ve dik ama Zafer Kulesi’ne çıkıp ilçeye kuşbakışı bakmadan oradan ayrılmak olmaz. Oldukça dar ve dik yollardan tırmanarak Zafer Kulesi’ne çıkıyoruz. Talihsizlik satin geç olması, ilçenin tepeden manzarasını fotoğraflayacak ışığı malesef kaybediyoruz. ancak denemiyor değiliz 🙂


 

İlçe merkezinde Akşemseddin’in türbesi ve hayratı bulunuyor. Türbenin bahçesinde Akşemseddin ve hayatı ile ilgili eyleri anlatan büyük bir tabeladan gerekli bilgileri edindikten sonra Göynük sokaklarında ufak bir gezinti yapıyoruz. 


 

3 Comments on “Bolu’nun İncileri: Mudurnu ve Göynük”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir