Uçakla seyahatlerinizde haklarınızı biliyor musunuz?


Geçerli belgelerinizle zamanında gelmenize rağmen veya fazla bilet satışı nedeniyle uçağa kabul edilmediyseniz:

Uçuşu icra eden hava taşıma işletmesi tarafından, rezervasyonundan feragat edecek gönüllüler bulmak için duyuru yapılır. Gönüllülere;

 • Bilet ücretinin iadesi ve sayahat başlangıç noktasına ücretsiz götürülmesi,
 • Son varış yerine güzergah değişikliği sağlanması,
 • Uygun göreceği daha sonraki bir tarihte, benzer taşıma şartları altında güzergah değişikliğinin yapılması,

seçeneklerinden biri sağlanır.

Uçuşu gerçekleştiren hava taşıma işletmesi, size iç hatlar inin 100 EUR karşılığı, dış hat uçuşlarında ise, planlanan son varış noktası hedef alınarak mesafeye gore 200 EUR – 600 EUR arasında bir miktarı TL cinsinden ödemek zorundadır.

Ayrıca yolculara şu hizmetler bedelsiz olarak sağlanır:

 • 2-3 saat arası gecikmelerde, makul ölçüde soğuk ve sıcak içecekler,
 • 3-5 saat arası gecikmelerde, sıcak ve soğuk içecekler ile günün zamanına gore kahvaltı veya yemek,
 • 5 saat ve üzeri gecikmelerde, sıcak ve soğuk içecekler ile günün zamanına gore kahvaltı veya yemek, ilave sıcak veya sğuk içecekler ile ilave hafif ara yemek,
 • bir veya birden fazla gece konaklama gerektiğinde, otelde veya uygun bir konaklama tesisinde konaklama,
 • Havaalanı veya konaklama yeri arasındaki ulaşım,
 • Süre kısıtlaması olmaksızın iki telefon görüşmesi, kafs mesajı veya e-posta hizmeti.


Yolcuların iradeleri dışında uçuşa kabul edilmemeleri durumunda:

 • Tazminat hakkı
 • Bilet ücreti iadesi veya güzergah değişikliği hakkı
 • İkram, haberleşme, konaklama ve ulaşım isteme hakkı vardır.Uçuşunuz İptal Edildiyse:

1. Uçuşu iptal edilen yolcu iptalden haberdar ise yolcuya aşağıdaki seçeneklerden biri sağlanır:

 • Bilet ücretinin iadesi ve seyahat başlangıç noktasına ücretsiz götürülmesi
 • Son varış yerine güzergah değişikliği yapılması
 • Uygun göreceği daha sonraki bir tarihte, benzer taşıma şartları altında güzergah değişikliğinin yapılması
 • Ayrıca haberleşme, ikram, konaklama ve ulaşım hakkı sağlanır.

2. Yolcular, planlanan hareket zamanından en az iki hafta ile 7 gün öncesinden iptal ile ilgili haberdar edilmediklerinde, kendilerine planlanan hareket saatinden en fazla 2 saat önce kalkışlarına ve son varış yerlerine planlanan varış saatinden en fazla 4 saat sonra ulaşmalarına olanak veren güzergah değişikliği teklif edilmediği sürece tazminat alma hakkına sahiptir.

3. Yolcular, planlanan hareket saatinden 7 günden kısa zaman öncesinde iptalden haberdar edilmezse ve planlanan hareket saatinden en fazla 1 saat önce ayrılmalarına ve son varış yerlerine planlanan varış saatinden en fazla 2 saat sonra ulaşmalarına olanak veren güzergah değişikliği teklif edilmediği sürece tazminat alma hakkına sahiptir.
 Yolcular iptalden haberdar edildiklerinde, uçuşu gerçekleştirecek olan hava taşıma işletmesi kendilerine olası alternative ulaşım yolları hakkında bilgi vermek zorundadır. İşletme, tüm tedbirleri almasına ragmen olağanüstü hallerin iptale neden olduğunu kanıtlayabildiği takdirde, tazminat ödemekten kurtulur.

Yolcu iletişim bilgisinin, hava taşıma işletmesince talep edilmesine karşın bu bilginin verilmemesi veya yanlış verilmesi durumunda havayolu işletmesi sorumluluktan kurtulur.


Uçuşunuz Tehir Edildiyse:


Uçuşu icra eden hava taşıma işletmesi uçuşun, planlanan hareket saatinden itibaren:

 • 1500 kilometreden daha kısa ve iç hatlardaki uçuşlar için 2 saat veya daha fazla,
 • 1500 ile 3000 kilometre arası uçuşlar için 3 saat veya daha fazla,
 • 3500 kilometreden daha uzun uçuşlar için 4 saat veya daha fazla,

tehir edilmesini beklediğinde, yolculara ikram ve haberleşme haklarını teklif etmek zorundadır.

 1. Tehir en az 5 saat olduğunda, yolcu bilet iadesini ve seyahatin başlangıç noktasına ücretsiz götürülmesini isteme hakkına sahiptir.
 2. Beklenen hareket saati, önceden ilan edilmiş hareket saatinden sonraki gün veya günler içerisinde olduğu takdirde, yolcuların barınma ve ulaşım hakkı vardır.Yolcu, biletini satın aldığı hizmet sınıfından daha alt bir hizmet sınıfına yerleştirilirse:

 • 1500 kilometre veya daha kısa uçuşlar için, bilet ücretleri arasındaki farkın iadesine ilave olarak, bilet ücretinin {6513b5a67fc704392d1226df16efc6c033d09f335a9fb08d775275f97162558d}30’u yolcuya ödenir.
 • 1500 ile 3500 kilometre arası uçuşlar için, bilet ücretleri arasındaki farkın iadesine ilave olarak, bilet ücretinin {6513b5a67fc704392d1226df16efc6c033d09f335a9fb08d775275f97162558d}50’si yolcuya ödenir.
 • 3500 kilometreden uzun uçuşlar için, bilet ücretleri arasındaki farkın iadesine ilave olarak, bilet ücretinin {6513b5a67fc704392d1226df16efc6c033d09f335a9fb08d775275f97162558d}75’i yolcuya ödenir.
 • Yolcu, biletin satın aldığı hizmet sınıfından daha üst bir hizmet sınıfına yerleştirildiği takdirde, herhangi bir ek ödeme talep edilemez.


Uçağa Kabul edilmeme, iptal ve her türlü tehir söz konusu olduğunda hareket kabiliyeti kısıtlı kişiler ve refakatçileri ile tek başına seyahat eden çocuklar ihtiyaçlarının karşılanması sırasında özel ilgi gösterilme ve en kısa zamanda hizmet alma hakkına sahiptir.


Hava taşıma işletmesi, uçağa kabul edilmeme, iptal ve en az 2 saatlik bir tehirden etkilenen bir yolcuya, tazminat ve yardım kurallarını belirleyen yazılı bir bildirim sunmakla yükümlüdür.


Yolcuların söz konusu hakları hiçbir şekilde sınırlandırılamaz. Yolcu haklarına aykırı davranılması halinde kanun yollarına başvuru hakkı saklıdır.Olağanüstü durumlar hariç, havayolundan kaynaklanan sebeplerle bir sorun yaşadığınızda; öncelikle seyahat ettiğiniz havayolu şirketiyle irtibata geçin. Sorununuz çözülmediyse, şikayetiniz ve daha fazla bilgi için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne, 444 60 01 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.  

Kaynak: Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir