Sintra

 
Portekiz’in Büyük Lizbon bölgesinde bulunan Sintra, yüksek tepelerin ortasına kurulmuş ve özellikle 19. yüzyılda başlayan “romantizm” akımına göre yapılmış ev ve sarayların bulunduğu, aynı zamanda UNESCO kültür mirası listesinde yer alan bir şehirdir.
 
 

 
 
Sintra’ya ulaşımın en kolay yolu, Lizbon’un merkezindeki “Rossio Tren İstasyonundan” kalkan trenlere binmek. Trenler her 20 ya da 30 dakikada bir kalkıyorlar ve gidiş-dönüş fiyatı 4.10 euro. Biletler istasyondaki makinalardan ya da gişeden alınabiliyor. Almış olduğunuz bileti sakın atmayın. Çünkü Sintra’ya gittiğiniz zaman ya da Lizbon’a geri döndüğünüzde turnikelerden çıkabilmek için o biletleri tekrar okutuyorsunuz.
 
 

 
 
Sintra, tepelerin ortasına kurulmuş ve gezilecek bazı yerler tepelerin zirvesinde bulunuyor. Tren istasyonundan çıkar çıkmaz göreceğiniz otobüs durağından bineceğiniz otobüsler ile tepelerdeki sarayları gezmeniz mümkün, yürüyerek çıkmayı bence düşünmeyin 🙂
 
 

 
 
Sintra Kalesi ve Pena Sarayı gibi gezilmesi gereken yerler için kombine bilet alabiliyorsunuz, kişibaşı yaklaşık 40EUR olduğu için biz tercih etmiyoruz ve Sintra’nın eski şehir bölgesini geziyoruz. Tren istasyonundan çıktıktan sonar yürüyerek 10 dakikalık mesafedeki eski şehiri gezmek için turist bürosundan harita alabilirsiniz.
 
 

 
 
Sintra Ulusal Sarayı ya da diğer adıyla Şehir Sarayı, Sintra’nın eski şehir bölgesinde kalan ve tarihi 10. yüzyıla kadar giden eski bir saray. İlk olarak şehir müslümanların elindeyken yapılmış, ardından gelen Portekiz kralları tarafından yenileme çalışmaları yapılmış. Bugünkü görünümünün bir bölümü ise 1385 yılında Portekiz Kralı I. John döneminde almış. 1910 yılında, Portekiz Cumhuriyeti’nin ilanından sonra ise ulusal varlık listesine alınmış ve sonraki yıllarda müzeye dönüştürülmüş.


Ulusal Sarayı geçtikten sonra eski şehrin merkezine gelmiş oluyorsunuz, burada turistik ürünlerin satıldığı ufak bir çarşı, eski tip evleri görebileceğiniz şirin dar sokaklar var. Biz eski şehri yürüyerek gezdik ancak siz bisiklet kiralayabilirsiniz yada bisikletli turistik faytonlardan kiralayıp turlayabilirsiniz.
Sintra’da gezilebilecek yerler:

  • Quinta da Regaleira
  • Moorish Castle
  • Pena Palace (Palácio da Pena)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir