2016’da nereleri gezdik?

 
 

2016 yılı malesef hem ülkemiz hem de dünya için pek güzel şeylere sahne olmadı ama artık bu durumla yaşamak ve duruma alışmak rutinimiz haline geldiği için hayatımıza da devam ediyoruz. Seyahat etmek benim hayatımın büyük bir parçası olduğu için de 2016 yılında tam gaz gezmeye devam ettim… 2017 yılı için en büyük dileğim; bol bol gezecek gücüm, enerjim ve bütçem olsun…
 
 

Simy Adası, Haziran 2016

 

 
Geçen sene olduğu gibi bu sene de yıl içinde gezdiğimiz yerleri sizlere ay ay sıralamak istedim, elimden geldiğince gezi yazılarını da güncel olarak yazmaya çalışıyorum ancak yetiştiremediklerimi en kısa sürede yazmaya çalışacağım sizzler için.
 
 
 
OCAK 2016
 

 • ADANA

 
2015 yılında Antalya Maratonu için uğradığımız Adana’ya 2016 yılında Adana Maratonu için gidiyoruz. Her yıl Ocak ayının ilk pazar günü koşulan Adana Kurtuluş Maratonu için Adana’daydık. Bol bol yiyip içtiğimiz, üstüne de eşmin yarı marathon koştuğu çok keyifli bir haftasonu geçirdik. 2017 yılının ilk seyahatini yine Adana’ya yapacağız. 7-8 Ocak 2017 Adana’dayız, orada olacakalr varsa haberleşelim… Adana gezi notlatım için:
 

 
 


Adana, Ocak 2016

 

 • GAZİANTEP

 
Gaziantep, her sene düzenli olarak gitmeye çalıştığımız bir destinasyon. Tamamen gastronomic amaçlı yaptığımız bu seyahatlerde tabiki tarihi ve kültürel yerleri de gezmeyi ihmal etmiyoruz. Ocak ayında günübirlik yaptığımız Gaziantep seyahatini hem kültürel hem de gastronomik açıdan bloğa taşımıştım:
  

 

 
 


Gaziantep, Ocak 2016

 
 

ŞUBAT 2016
 

 • RİZE

 
Rize’ye memleket kontenjanından dolayı her sene gidiyoruz ama Şubat ayındaki seyahatimizin nedeni Trabzon Yarı Maratonu için konaklama durağımız olması. 2 günlük seyahatimiz için Rize’deki evimizde konakladık ve çevre gezilerimiz için buradan yola çıktık. Rize ile ilgili daha önceden yazdığım gezi notlarım için: 

 
 

 
 

Rize, Şubat 2016


 • TRABZON

 
Sadık ve arkadaşlarımız Trabzon Yarı Maratonunda koştukları sırada ben de kısa bir şehir turuna çıktım, daha once Uzungöl, Ayasofya ve Sümela Manastırını gezmiştim, bu sefer şehir merkezindeki görülecek yerleri gezmeye çalıştım. Daha önce Trabzon hakkındaki gezi notlarım için: 
 

 
 

 • BATUM, GÜRCİSTAN

 
Batum bizim karadeniz seyahatlerimizin vazgeçilmez durağıdır. İki günlük Rize-Trabzon seyahatimizin ilk gününde istikametimiz Batum oldu. Yaz sezonu dışında gittiğimiz için sınır kapısından geçişimiz biraz daha kolay oldu, Günübirlik bir gezi için bu kapı komşumuza gitmek gerçekten çok eğlenceli, özellikle muhteşem yemekleri şiddetle öneririm. Gezi notlarım için:
 

 

Batum, Şubat 2016
 


  
MART, 2016
 

 • DUBAI, UAE

 
Uçak biletini seyahatimizden tam bir sene önce aldığımız bir rotaydı Dubai. 4 günlük bir programda şehri baştan sona gezdik, Mart ayında kızgı kumlardan serin sulara atladık, çölde safari yaptık, bedevil çadırlarında arap dansı izledik. On sene arayla ikinci kez gittiğim Dubai bu sefer bir tık daha keyifliydi, henüz güncelleyemediğim eski gezi yazım için: 
 

 
 

Dubai, Mart 2016

 
 
NİSAN, 2016
 

 • PARİS, FRANSA

 
Sıra geldi bu seneki doğumgünü hediyeme, eşimle birbirimize doğumgünlerimizde uçak bileti aldığımızı artık herkes biliyor. Benim bu seneki hediyem Paris oldu, Nisan ayında 4 günlük bir kaçamak yaptığımız Paris sehayatimizin gezi notları için: 
 

 
 

Paris, Nisan 2016
 

MAYIS, 2016
 

 • İZNİK – CUMALIKIZIK, BURSA

 
 
Anneler günü hediyesi olarak bu sene annemi ve babamı alıp günübirlik bir Bursa gezisi yaptık. Daha önce 2 kere gittiğim Bursa ve Cumalıkızık’ın yanına bu sefer ilk defa gideceğim İznik’i de ekledik. Bu üç rotaya azit gezi notlarım için:
 
http://hayatgezinceguzell.blogspot.com.tr/2013/04/gunubirlik-bursa.html
 
http://hayatgezinceguzell.blogspot.com.tr/2013/04/bir-osmanl-koyu-cumalkzk.html
 
http://hayatgezinceguzell.blogspot.com.tr/2016/05/iznik.html
 
 
 

İznik, Mayıs 2016

 
 
TEMMUZ 2016
 

 • RODOS – SYMI – KOS – KALIMNOS, YUNANISTAN

 
İşte 2016 yılında en keyif aldığım, en çok dinlendiğim seyahatimize sıra geldi. Ramazan Bayramı tatili fırsat bilip 10 günlük bir Yunan Adaları tatili yaptık. Fethiye’den feribotla once Rodos’a geçtik, oradan yine feribotla Symi, Kos ve Kalimnos adalarına geçip, en son durağımız olan Kalimnos adasından da Bodrum’a geçerek turumuzu bitirdik. Yunan adaları çok keyifli bir rota, hem ekonomik hem de çok güzel. Bundan sonar her sene birkaç Yunan adası seyahati yapmayı planlıyorum. Gezi yazılarını henüz yazamadım ama 2017 yılında ilk yazacağım seri bunlar olacak.
 
 

 

 
 
 
EYLÜL 2016

 • RİZE


Bu seneki ikinci karadeniz seyahatimiz Kurban Bayramı tatiline denk geliyor ve 10 gün boyunca Rize’nin yaylalarını geziyoruz. Pokut Yaylası, Sal Yaylası, Tar Şelalesi, Amlakit Yaylası, Tirovit ve Palovit Yaylaları, Zilkale, Palovit Şelalesi, Ağaran Şelale ve Pogia bu sene keşfettiğimiz yerler. Özellikle Pogina benim en sevdiğim yeni durağımız oldu ve bana güzel bir hediye kazandırdı. Henüz gezi yazılarını yazamadım ancak instagram hesabımda bu geziye ait resimlermi #rize hastagi ile takip edebilirsiniz.

 


 • BERLİN, ALMANYA


Eylül ayı eşim için ekstra önemli bir ay çünkü yaklaşık bir senedir hazırlandığı Berlin Maratonu için Eylül ayı sonunda Berlin’e uçuyoruz. 5 gün sürecek bu seyahatimiz benim için ise ilk defa gideceğim bir şehir olmasından dolayı heyecan vericiydi. Alman disiplinine her zaman hayran olmuşumdur, Berlin bu disiplin altında keyifle gezilebiliecek, son yılların popülar gezi rotalarından biri. Gezi notlarım için:


Berlin, Eylül 2016
EKİM 2016

 • BRUGGE

Çok uzun zamandır gitmek istediğim bir yerdi Brugge, uygun bir uçak bileti kampanyası bulduğumda hemen bilet alıp, Brüksel üzerinden bir Belçika gezisi organize ettim. Brugge gezmesi çok keyifli ve maximum 2 günde tamamı gezilebilecek çok güzel bir ortaçağ kasabası. Gezi notlarım için:


Brugge, Ekim 2016


 • GENT


Belçika gezimizin ikinci durağı Gent oldu, burada konaklamayıp günübirlik bir tur yaptık. Brugge kadar ortaçağ esintili olmasada mimari açıdan çok benzer ve günübirlik bir gezi içn de gayet yeterli. gezi notlarım için:

http://hayatgezinceguzell.blogspot.com.tr/2016/11/gent-belcika.htmlGent, Ekim 2016 • BRÜKSEL

Herhangi bir seyahate çıkmadan once yada seyahat planı yaparken daha once gezmiş gezginlerin ve bloggerların yazılarını okurum ve fikri edinemye çalışırım ancak olumlu/olumsuz yorumlara karşı etkisiz kalırım. Çünkü herkesin gezdiği yerlerden beklentisi farklı olduğu gibi aldığı enerji de farklıdır. Bu sene iki kere karşıma çıktı bu durum, Belçika’ya gitmeden önce çoğu kişi Brüksel’e vakit ayırmamamı tavsiye etti. Ama ben çok keyifli bir gün geçirdim orada, bu yüzden bu tip laflara pek kulak asmam, şimdiden bilginiz olsun 🙂 Brüksel gezi notlarım için:

http://hayatgezinceguzell.blogspot.com.tr/2016/11/avrupann-baskenti-bruksel.html

Brüksel, Ekim 2016


 • NAPOLİ, İTALYA

Brüksel gibi Napoli seyahatim öncesinde de bir sürü olumsuz yorum ve tavsiye aldım, özellikle tek başıma seyahat edeceğim için Napoli’nin güvensizliği konusunda uyarılmıştım ama ben kendimi herkesten daha iyi düşünürüm mottosuyla yola çıktım. Sanırım bu senenin en keyifli seyahatlerinden biri oldu Napoli benim için. Napoli merkezli olarak once Amalfi kıyılarına indim, seyahatimin son gününde günübirlik bir Napoli şehir turu yaptım, özellikle yediğim pizzaların tadı hala damağımda. Napoli gezi notlarımı en kısa sürede bloğa ekleyeceğim.

Napoli, Ekim 2016


 • SORRENTO – POMPEI – POSITANA – AMALFI – RAVELLO, İTALYA


Napoli havalimanına iner inmez ilk işim Sorrento’ya gidecek olan otobüse binmek oldu. Bundan sonraki 3 gün Sorrento’da konakladım ve burayı merkez alıp tüm Amalfi kıyısını gezdim. Arada Pompei Antik kentini de gezmeyi ihmal etmedim tabi.
Gezi yazılarım çok yakında bloğa eklenecek.


Sorrento, Ekim 2016

Pompei, Ekim 2016

 

Positano, Ekim 2016

 

Amalfi, Ekim 2016

 

Ravello, 2016ARALIK

 • MADRID


Senenin son seyahitini ise Madrid’e yaptık. Madrid biletleri Sadık’ın doğum günü hediyesiydi, bonus olarak ise Real Madrid maç biletleri ile süsledik gezimizi. 3 günlük gezimiz boyunca Madrid’in sokaklarını keşfettik, malesef Toledo’ya geçmeye fırsatımız ve zamanımız olmadı ancak Madrid’e tekrar gelmek için bir bahenemiz var. Gezi notları en kısa sürede gelecek.

Madrid, Aralık 2016Yurtiçi ve yrtdışı gezilerimin yanısıra bu sene İstanbul’u keşfetmek için de zaman ayırdım bol bol. Kendi şehrinde turist gibi gezmeyi çok sevdim özellikle İstanbul’daki Bizans eserlerine takmış durumdayım bu aralar, bu gezilerim de 2017 boyunca devam edecek.

Beni blog yazılarımla olduğu gibi, facebook, tiwtter ve instagram paylaşımlarım ile de takip edebilirsiniz. Hepinize bol seyahatli yeni bir yeni yıl diliyorum. Mutlu yıllar.


#hayatgezincegüzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir