Selanik

 

Yaklaşık bir milyonluk nüfusu ile Selanik Yunanistan’ın ikinci büyük kentidir. Selanik ile ilgili söylenen sözleri hepiniz duymuşsunuzdur; Atatürk’ün doğduğu şehir, İzmir’e çok benziyor, pek gezecek birşey yok ufak bir şehir v.s. Eksik fazla bunları hepimiz duymuşuzdur…  Doğruyu söylemek gerekirse beton yığını halindeki mahalleleri ve karışık dükkan tabelalarını görünce şehre aşık olmayacaksınız; ancak şirin bir tatil kasabasını andıran canlı sokaklar, o her sokağın sonunun mutlaka denize çıkması, uygun fiyatlı müthiş yemekler, karayolu ile ulaşımın kolay olması gibi sebepler Selanik seyahatini cazip kılıyor. Hatta eğer yaz aylarında gidecekseniz şehre yakın birçok noktada denize girme imkanı var. Hal böyle olunca Selanik’i sevmemek için bir sebep kalmıyor.

Selanik’e Ulaşım

Selanik’e kendi aracınız ile gitmiyorsanız eğer İstanbul’dan kalkan otobüsler ile çok kolay ve ucuza ulaşmanız mümkün. Mesafe yaklaşık 600km, akşam 22:00 gibi kalkan otobüs ile Sabah 07:00 gibi Selanik’e varıyoruz. Biz Nagihan ile bir tur firması aracılığı ile bu yolculuğu yaptık, ama siz kendiniz otobüs bileti almak isterseniz Ulusoy firmasının internet sitesini kontrol edebilrsiniz; gidiş-dönüş otobüs bileti 35 EUR civarında.

Otobüsle sınıra kadar gittiğinizde şöför sizden pasaportunuzu alıyor ve toplu şekilde gümrüğe veriyor. İşlemler yapıldıktan sonar sırayla pasaportunuzu alıp gümrükten geçiyorsunuz. Bu sırada vizenizin olması gerektiğini hatırlatmama gerek yoktur sanıyorum

Kendi aracınız ile gidecekseniz, aracınızın sizin olması, ehliyetinizin yeni tip çipli biyometrik ehliyet olması ve yeşil sigorta yaptırmış olmanız yeterli. Kendi aracınız ile giderseniz yaklaşık 4-5 saatte Selanik’e ulaşmanız mümkün.

Selanik Gezilecek Yerler

Aristoteles Meydanı

Şehrin tam anlamıyla merkezi ve Yunanistan’ın en büyük meydanlarından biri olarak kabul ediliyor. Şehrin genel görüntüsünün beton binalardan oluşması sebebiyle Selanik’in en güzel yerlerinden biri bile sayılabilir. Şehirdeki tüm etkinliklerin yapıldığı bu meydandan dümdüz aşağı indiğinizde ise denize ulaşıyorsunuz. Kent için önemli bir turistik alan ve meydanın çevresindeki çok sayıda kafe ve barlar ile genç nesiller için popüler bir mekandır.
Beyaz Kule
Selanik’in simgesi nedir derseniz eğer bu sorunun tek cevabı: White Tower yani Beyaz Kule. Kulenin tarihi 15. yy’a kadar dayanıyor ve Selanik’in meşhur sahil şeridinde tüm heybetiyle yer alıyor. Tam olarak hangi tarihte yapıldığı belli değil… Bir zamanlar hapishane olarak da kullanılan kule aynı zamanda “Kanlı Kule” adıyla da biliniyormuş. Osmanlı hakimiyeti bittikten sonra kuleyi vaftis edip beyaza boyamışlar, o yüzden adı beyaz kule olarak kalmış ama gününüzde beyaz renginden eser kalmamış.

Zafer Takı ve Rotonda

Roma döneminden kalan başlıca eserlerin her ikisi de Doğu Roma İmparatoru Galerius tarafından yapırılmış: Zafer Takı ve Rotonda. MS 279 yılında Perslere karşı kazandığı zaferi kutlamak için ilk önce Zafer Takı’nı yaptırmış. Yapı üzerindeki kabartmalar gerçekten göz dolduruyor ve hala şehrin merkezinde bütün ihtişamı ile ayakta.
Rotonda ise mezar olarak planlanmış. Ancak Galerius öldüğünde Bulgaristan’da olduğu için buraya gömülememiş. Rotonda da bu sebeple Aziz Georgios Kilisesi olarak kullanılmaya başlanmış. Osmanlı döneminde ise minare eklenerek camiye çevrilmiş. Hala minaresi ile beraber şehir merkezinde bulunuyor ancak ziyarete açık değil.
Aziz Dimitrios Kilisesi
Yunanistan’ın en büyük kilisesi olarak Selanik’in en öenmli yapılarından biri. Orjinal bina 5. Yüzyılda yapılmış ancak 7. Yüzyıldaki yangından sonra aslına uygun olarak tekrar inşa edilmiş. Osmanlı döneminde cami olarak kullanıldıktan sonra tekrar kiliseye çevrilmiş. İçeride 6. Yüzyıldan kalma mozaiklerin bir kısmı hala sağlam. Kilisenin zemin katındaki mahsende ise görülemeye değir nitelikte tarihi eserleri görmenizi öneririm.
Atatürk Müzesi
Selanik’in Türkler için ayrı bir önemi vardır çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında burada doğmuştur. Onun doğduğu, çocukluk ve gençlik günlerini geçirdiği ev Atatürk Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Türkiye başkonsolosluğu ile yanyana olan evi ziyaret etmek için başkonsolosluk güvenliğine kimlik bilgilerinizi vermeniz yeterli. Ancak bu ziyaretinizi erken saatlerde yapmanızı öneririm, ogle saatlerie kalırsanız turlar ile beraber içeri girmek zorunda kalacağınız gibi uzun sure sıra beklemek zorunda da kalırsınız.

 

Selanik Kordon

Selanik’e gelince, ünlü Yunan sanatçı Giorgos Zogolopoulos tarafından tasarlanmış “Umbrellas” adlı eseri görmeyi unutmayın! Sahil şeridinde yer alan ve gözden kaçırmanızın imkansız olduğu Umbrellas, 46. Venedik Bienali kapsamında da sergilenmiş ve tahmin ettiğiniz üzere öyle sağda solda sokağın üzerine koydukları renkli şemsiye akımıyla ilişkisiz bir sanat eseri. Yerlisi tarafından da pek seviliyor olmalı ki şehrin sembollerinden biri haline gelmiş.

Selanik sahilinde beyaz kulenin biraz ilerisindeki devasa Büyük İskender heykeli Yunanistan ve sınır komşusu Makedonya arasında ‘’Büyük İskender’’ in kimin atası olduğu, yıllardır büyük tartışma konusu. O nedenle Üsküp’ün merkezine dudak uçuklatan bir bütçe ile dikilen ‘’Büyük İskender’’ heykeli, Yunanları çok öfkelendirmiş. Yunanlar, bu heykelle şu mesajın verilmek istendiğini belirtiyor: ‘’Büyük İskender’in torunları biziz, o bir Yunan değil bir Makedon’du.’’

Beyaz Kule’nin hemen önünden kalkan teknelerle yarım saatlik tur alarak şehri bir de denizden görebilirsiniz. Bu turlar ücretsiz, sadece içtiğiniz ve yedikleriniz için para ödüyorsunuz. Korsan teknesi olarak yapılmış teknelerin içerisi bar olarak tasarlanmış. Gün batımı saatlerinde bu kısa turu yaparsanız güzel bir manzara izleyeceğiniz garanti. Aynı şekilde liman bölgesinden de günbatımını izlemek Selanik’te yapılan popüler aktivitelerden sayılır.
Ladadika Bölgesi
Selanik’in en popüler yerlerinin başında gelen Ladadika, limanın hemen arkasında kalan bu bölgede eğlenmek ve yemek yemek için birçok seçenek bulabilirsiniz. Trafiğe kapalı olan bu bölgede sağlı sollu tavernalar, şık restoranlar ve canlı müzik dinleyebileceğiniz barlar bulunuyor. Yunan usulü yemekler için bizim önerimiz ise Tou Meze Selanik. Garsonların Türkçe konuşma ısrarı dışında bütün yemekleri çok leziz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir