2017’de nereleri gezdik?

2017 yılını yine resmi tatillerimizi en verimli şekilde kullanıp, yıllık izinlerimizi de 3-4 günlük kısa kaçamaklarımıza saklayarak bol seyahatli bir şekilde kapamış bulunuyoruz. Bu sene 10 ülkede 23 şehir gezerek seyahat ağırlığımızı yurtdışında kullandık. Yurtiçinde ise sadece birkaç günlük kaçamaklar yapabildik, 2018 yılı hedefim daha çok yurtiçi geziler yaparak görmediğim şehirleri keşfedebilmek olacak. Herkese şimdiden bol seyahatli, mutlu ve huzurlu yıllar diliyorum…


OCAK 2017

Ocak ayı bol karlı geçtiği için ve genellikle senenin ilk ayında seyahat planı yapmadığımız için boş geçti diyebilirim. Ocak ayını kayak tatillerine ayırdık, iki kere Uludağ bir kere de Kartalkaya’ya gidip doyasıya kaydık. İlk defa bu sene kayak yapmaya başlayan biri olarak aşırı zevk aldığımı belirtmek isterim.
ŞUBAT 2017

Şubat ayında çok uzun zamandır daha önce giden herkesin anlattıklarını büyük bir hayranlıkla dinlediğim, adeta bir doğu masalı olan Kars seyahatimizi yaptık. Tek kelimeyle muhteşemdi. Biz uçakla gidip geldik, ama son yıllarda doğu eksperi ile yapılan turlar da oldukça popular. Bölgeyi o kadar çok sevdik ki, bir sonraki sefere biz de trenle gidip tekrar bu güzellikleri görmek istiyoruz. Kars şehir gezisi, Ani Harabeleri ve Çıldır Gölü’nü kapsayan gezimizin detayları için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

MART 2017

Balkan coğrafyasını ayrı bir seviyorum. Daha once Saraybosna gezimde hayran kalmıştım, bu sene de takvimime Makedonya’yı aldım hem de tek başıma gidip gezdim geldim. Üsküp ve Ohrid için 3 günlük bir seyahat ayarlamam fazlasıyla yetti. Seneye 2018 takvimine yeni bir Balkan rotası eklemeden olmaz. Mart ayının ortasında ise arkadaşlarımız ile beraber Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a gittik. Mart ayında gitmek biraz cesaret ister, gerçekten aşırı soğuktu resmen dondum ama o kadar güzel bir şehir ki birgün mutlaka tekrar gidip daha sıcak bir mevsimde tekrar keşfedeceğime eminim. 
 
NİSAN 2017

Nisan ayını bir yurtiçi bir yurtdışı seyahati ile geçirdik. İlk durağımız Uluslararası İznik Ultra Maratonu için gittiğimiz Bursa’nın şirin ilçesi İznik oldu. Oldukça soğuk bir havada hem de çadır konaklaması yaparak İznik gölü kıyısında unutulmaz bir gece geçirdik. Sabaha kadar soğuktan uyuyamam dışında sabaha karşı kendimi arabaya nasıl atıp uyumaya çalıştığımı asla unutmayacağım. 2018 Nisan ayında tekrar orada olacağız ama bu sefer otel rezervasyonunu çoktan yaptım 🙂 Nisan ayının sonunda ise 1 Mayıs tatilini bağlayarak İsveç’in başkenti Stockholm’e gittik. Dört günlük seyahatimiz İsveç’i hakkıyla gezebilmek için gayet yeterliydi.


 
MAYIS 2017

Mayıs ayının ilk gününe Stockholm’de girince peşi de güzel geldi haliyle. Ayın ortasında kızkıza bir kaçamak yapalım Yunanisan’a doğru kaçalım dedik sevgili arkadaşım Nagihan ile. Fırsat sitelerinden birinden satın aldığımız tur ile Selanik’e doğru yola çıktık. Hem çok para harcamadan bir haftasonu kaçamağı yapalım dedik, hem de bu sitelerde satılan turlar nasıl oluyor acaba diye düşünmek yerine merakımızı deneyimleyerek geçirelim dedik. Bence gayet iyi bir tur oldu, otobüsle cuma gecesi yola çıkıp pazar gecesi İstanbul’a geri döndük, 2 gün doyasıya Selanik ve Kavala şehirlerini gezdik ve açıkçası çok da memnun kaldık. Acaba diye düşünenler varsa aranızda ben şahsen denemenizi öneririm 🙂 

 
HAZİRAN 2017

Sıra senenin en güzel seyahatini anlatmaya geldi. Haziran ayında Ramazan bayramı tatilini değerlendirip senenin ilk uzun seyahatini Küba’ya doğru yaptık. Yaklaşık 9 ay öncesinden tüm organizasyonu yapmıştık, aylar geçti ve Hazirana ayı geldiğinde bizim de heyecan doruktaydı. 8 gece 9 günlük bir programımız vardı; Havana, Trinidad, Pinar del Rio, Vinales, Cienfuegos, Santa Clara ve Varadero listemizdeki şehirlerdi. Doyasıya bir 9 gün geçrdik Küba’da. Buraya gidenlerin bazısı çok severken bazısı da hiç sevmiyormuş. Biz çok sevenler grubundayız, tekrar yolum düşer mi bilmiyorum ama sizin imkanınız olursa hiç kaçırmayın derim…
TEMMUZ 2017

Temmuz ayını yurtiçinde geçirip yurtdışına çıkmayarak uzun bir ara vermişiz. Gökçeada’ya ufak bir kaçamak yapıp birkaç günlük bir deniz tatili yaptık. Gökçeada bizim Türkiye’de tatil yapmak için en sevdiğimiz yer. Bozcada gibi kalabalık ve gürültülü değil, sessiz sakin bir tatilin bulunmaz adresi.

 

 


AĞUSTOS 2017

Ağustos ayı bu seneki ikinci uzun tatilimizi yaptığımız ay oldu, tabiki uzun Kurban Bayramı tatili bunun en büyük sebebi. Bu sefer 4 ülke ve 7 şehir kapsayan bir baltık turuna çıktık. Helsinki, Riga, Tallinn ve Vilnius ana duraklarımız ve konaklama merkezlerimiz oldu. Bu şehirlere yakın diğer yerlere de günübirlik turları yaptık. Keyfli bir 9 gün geçirdikten sonra bu sene içinde kuzey ülkelerinin çoğunu gezmiş olduk.

Helsinki, Finlandiya

Tallinn, Estonya


Riga, Letonya

Vilnius, Litvanya
EYLÜL 2017

Eylül ayı bizim için Berlin Maratonu anlamına geliyor. Geçen sene olduğu gibi bu sene de Berlin’e gidip Sadık’ın yarışını izledik, ama bu sefer peşine Berlin’e yakın şehirleri gezecek şekilde bir program yaptım. Berlin’den once Leipzig’e sonra da Dresden şehirlerine geçtik. Leipzig için çok söylenecek brşey yok, günübrlik bir gezi organize etmiştim o bile fazla geldi. Ama Dresden 1-2 güna yırıp gezilmesi gereken çok güzel bir şehir, Berlin veya civarına yolunuz düşerse Dresden’e de uğramanızı öneririm.

 

 

Leipzig
 
Dresden
 


EKİM / KASIM / ARALIK 2017

Aslında Ekim ayına çok önceden alınmış Oslo uçak biletlerimiz vardı ancak artık küçük gezginin gelmesine çok az kaldığı için biletimizi iptal edip seyahat takvimimizi bu yıl için kapamaya karar verdik. Yılın son 3 ayında seyahatsiz bir dönem geçti ve bu bizim için uzun süreden sonra bir ilk oldu. Artık Giray’ın aramıza katılması ile beraber 2018 yılında gezilerimize son sürat devam edeceğiz. Görüşmek üzere …Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir