2019’da nereleri gezdik?

2019 yılı bizim için seyahat anlamında çok verimli geçti diyebilirim. Hem yurtiçinde hem yurtdışında yaptığımız seyahatlerde uzun zamandır görmek istediğim yerleri görebilme şansımız oldu. Gelin ay ay nereleri gezdik beraber bakalım, belki sizlere ilham oluruz…

Ocak 2019

Her sene olduğu gibi seneye Adana ile başladık çünkü Ocak ayının ilk haftasonu Adana Kurtuluş Maratonu var ve Sadık her sene bu maratonda koştuğundan ailece Adana’ya gidiyoruz. Bu sene yağmurlu bir Adana bizi karşıladı ama muhteşem bir haftasonu geçirmemize engel olmadı. Adana gezimin detaylarına aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Adana

Şubat 2019

Şubat ayında senenin ilk seyahatini 4+1 kişilik grubumuzda daha önce hiçbirimizin gitmediği Arnavutluk’a yaptık. Balkanlar’ı ne kadar sevdiğimi bilirsiniz. Arnavutluk hep merak ettiğim bir yerdi. Aylar öncesinden Pegasus kampanyasından aldığımız biletimiz ile haftasonu için Tiran’a uçtuk. Buradan kiraladığımız araç ile Durres, Krüje ve Berat gibi şehirleri de gezme fırsatımız oldu. Detaylı Arnavutluk yazısı çok yakında blogta olacak.

Mart 2019

Adana’da başlayan maraton takvimi Mart ayının ilk haftasında Antalya’da devam ediyor, tabiki ailecek gidiyoruz çünkü senelerdir değişmeyen mottom var: Maraton bahane, gezmek şahane… Haftasonu için Antalya’ya uçtuk ve araba kiraladık. İlk gün daha önce gitmediğimiz Aspendos Antik Tiyatro, Manavgat Şelalesi ve Side’yi gezdik; ikinci gün ise Kurşunlu Şelalesi ve Perge Antik Kentini gezdik. İki gün için gayet verimli bir gezi oldu diyebilirim. Antalya’ya defalarca gitmeme rağmen hiç yazı yazmadığımı şimdi fark ettim, bunu da hemen listeye alıyorum 🙂

Mart ayının son haftası ise rotamızı Kıbrıs’a çevirdik. Daha önce yaz tatili için gitmiştik ama bu sefer kültürel bir gezi olarak plan yapmıştık. 3 günlük gezimizde Girne, Gazimağusa ve Lefkoşa’yı gezdik. Daha önceki gezilerimde yazdığım Kıbrıs notlarıma aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz…

Nisan 2019

Nisan ayında ölmeden önce mutlaka görmek istediğim iki yeri görmek üzere yollara düştük. Bunlardan ilki İshak Paşa Sarayı; diğeri ise Akdamar Adasıydı. Nisan ayında havalar güzel olur diye aylar öncesinden 23 Nisan tatili için plan yapmıştık ancak Doğu Anadolu’da kış o kadar da erken bitmiyormuş, bunu gidince öğrendik… Ağrı, Bitlis ve Van şehirlerini gezdik, herbirine ayrı ayrı hayran oldum diyebilirim, gezi notlarımı çok kısa süre içinde bloğa eklemek niyetindeyim.

Nisan ayının son haftasonu ise çocuksuz bir haftasonu kaçamağı yapıp İzmir’e gittik, gidiş sebebimiz ise Urla Enginar festivalini gezmekti. Birbirinden değişik enginar yemeklerini doya doya yediğimiz, ayrıca İzmir’in köylerini gezme fırsatı bulduğumuz keyifli bir haftasonu oldu.

Urla Enginar Festivali

Mayıs 2019

Mayıs ayındaki seyahatimizi 19 Mayıs tatiline denk getirdik ve konsepte uygun olarak Ata’mızın 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkma yolundaki Kurtuluş Mücedelesinin yolunu izledik. Gezimize Sivas’tan başladık, sonra Tokat ve Amasya’yı gezerek 19 Mayıs günü Samsun’a vardık. Burada bayram törenlerine katıldık. Manevi değeri çok yüksek keyifli bir gezi oldu, herkese öneririm.

Haziran 2019

Haziran ayında Ramazan bayramı tatilimizi geçirmek üzere 1 haftalık Ukrayna turu organize etmiştik. Odessa’dan başlayıp, Kiev ve Lviv şehirleri gezdiğimiz keyifli bir gezi oldu. Gezimizin en olumsuz yanı bu şehirler arasındaki yolculuklarımızı karayolu ile yapmamız oldu. Herbir şehir arası en az 7-8 saat sürüyor ve gerçekten çok yorucu. Ukrayna çok güzel bir ülke ama size tavsiyem ya şehirler arası yolculuğunuzu uçakla yapın yada her şehri ayrı zamanlarda gezin…

Temmuz 2019

Temmuz ayında hiç planda olmayan bir yaz tatili yapmak durumunda kaldık ve son dakika ayarlanabilecek en güzel seçenek bence Kıbrıs. Mart ayında kültürel gezi için gittiğimiz Kıbrıs’a bu sefer yaz tatili için gittik, sadece tatil yaptığımız için ayrıca bir not belirtmeyeceğim. Ay ortasında 15 Temmuz tatilini değerlendirip 3 aile çocuklar ile beraber Gökçeada’ya gittik. Bence ülkemizdeki en güzel ada Gökçeada, daha önce de defalarca gitmiştik bu sefer de çok keyifli bir gezi oldu. Gökçeada gezi notlarıma aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Gökçeada

Temmuz ayının sonunda ise çok görmek istediğim birkaç yeri tek seferde görebilecğeim bir haftasonu gezisi yaptık. Önce Burdur’a gidip Salda Gölü’nü gezdik, gerçekten muhteşem bir rengi var. Sonrasında Sagalassos Antik Kenti’ni gezdik, çok uzun zamandır merak ediyordum gerçekten çok etkileyiciydi. En son olarak da Lavanta tarlalarını gezmek için Isparta’ya geçtik. Renkler inanılmazdı…

Ağustos 2019

Ağustos ayı yılın en beklenen seyahatini yaptığımız ay, tam 1 sene önce organize ettiğim Çin gezimiz için yola çıkıyoruz. Giray şimdiye kadar yaptığı en uzun uçuşu gerçekleştireceği için biraz korkuyorduk ama bu Çin seyahatimizin heyecanını da etkilemiyordu. Tam 10 gün 5 farklı şehir, değişik bir kültür, müthiş yemekler, hızlı trenler… kısacası efsane bir gezi oldu diyebilirim…

Ağustos ayında ise 30 Ağustos bayram tatilini değerlendirip bir GAP turuna çıktık. Mevsim seçimi daha farklı olabilir bu gezi için ama yine de çok keyifli bir gezi oldu bizim için. 4 günde 6 farklı şehir gezdik ve Türkiye’de en çok görmek istediğim yer olan Nemrut Dağına tırmanma şansına ulaştım ve uzun zamandır gelmek istediğim Göbeklitepe’yi görebildim. Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Batman daha önce gezdiğim şehirlerdi, bu gezide bu şehirlere ilave olarak Adıyaman ve Diyarbakır’ı görmüş olduğum için çok mutluyum.

Nemrut Dağı, Adıyamn

Daha önceki gezilerim sırasında hazırladığım Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin gezi notlarıma ulaşmak için aşağıdaki bağlantılara tıklamanız yeterli.

Eylül 2019

Eylül ayında senenin 3. maratonunu fırsata çevirip Karadeniz gezisi organize ettik hem de 3 çocuklu aile olarak. Sadık da Kaçkar Ultra Maratonun’da koştu. Bu vesileyle Rize’deki evimizde konaklayacak şekilde hergün çevre illere geziler yaptık. Daha önce defalarca gezdiğim yerleri bu sefer dostlarla gezmek keyifliydi.

Ekim 2019

Bu sene 29 Ekim tatili için önceden plan yapma fırsatı bulamayınca son dakika İstanbul’a yakın bir yere gidelim dedik ve Edirne’ye doğru yola çıktık. Daha önce çok defa gezdiğim bu şehrin yemeklerine bayılıyorum. 1 gün boyunca Edirne ve çevresini gezip Edirne’de konakladık. Ertesi gün Kırklareli’ne geçip çok merak ettiğim İğneada, Dupnisa Mağarası ve Longoz Ormanları gezimizi yaptık. Keyifli bir 2 gün geçirmiş olduk.

Edirne gezi yazısı için aşağıdaki linke tıklamanız yeterli…

Herkese mutlu, huzurlu ve bol gezmeli bir yeni yıl diliyorum…. #hayatgezincegüzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir