Ohrid

 
Üsküp seyahatimi organize ederken, bu seyahatin asıl uğrak noktası olan Ohrid’i tabiki es geçemezdim. Eğer bir tur şirketi ile Makedonya seyahati yapıyorsanız buraya mutlaka uğrayacaklardır yada extra tur olarak size satacaklardır. Ancak benim gibi kendi turunuzu kendiniz organize ediyorsanız Ohrid için bir ön hazırlık yapmanız şart.

Ohrid’e Ulaşım


Üsküp’ten Ohrid’e gitmek için 3 alternatifiniz var. Eğer araç kiraladıysanız navigasyonunuzu kulalnarak yaklaşık 2 saatte Ohrid’e ulaşmanız mümkün. İkinci alternatifiniz Üsküp-Ohrid arası trene binmek olacaktır ki en zor yöntem bu olsa gerek çünkü online bilet almanız mümkün değil ve seyahat süreniz yaklaşık 5 saat olacak. En son alternative olarak otobüs seyahati yapabilirsiniz ki ben de öyle yaptım. Üsküp OtobüsTerminalinden alacağınız otobüs bileti ile yaklaşık 3 saat sonunda Ohrid Otobüs Terminali’ne ulaşacaksınız. Biletinizi mümkünde bir gün önceden ve gidiş-dönüş olacak şekilde almanızı öneririm. Çünkü son dakika gittiğinizde bankoda bilet satın alacak kimseyi bulamayabilirsiniz. Ayrıca bileti gidiş-dönüş almakla maddio larak da yarı yarıya avantaj sağlayacaksınız. 2017 Mart ayı seyahatimde ben gidiş-dönüş otobüs biletini 680 DEN (yaklaşık 10 EUR) karşılığına aldım. Terminalden belirli saatlerde otobü kalkıyor. Gİdiş için saatinizi belirtmeniz gerekiyor ancak dönüş biletinizi açık alıyorsunuz. Ohrid Terminaline girdiğinizde dönüş için biletinizi onaylatmanız gerekiyor, bu kısmı unutmayınız.
Ohrid Şehiriçi Ulaşım


Ohrid Otobüs Terminaline gelip, dönüş biletinizi onaylattıktan sonra artk Ohrid’i gezmeye başlayabiliriz. Terminal şehir merkezine yaklaşık 15 dakikalık yürüme mesafesinde. İsterseniz taksi ile gidebilirsiniz yaklaşık 1-2 EUR karşılığında sizi taşıyorlar. Yada benim gibi yürüyebilirsiniz. Terminalden çıkıp hemen karşınızdaki cadde boyunca yürüdüğüüzde karşınıza Ohrid’in trafiğe kapalı olan alışveriş caddesi çıkacak. Caddenin adı Aziz Klement Caddesi. İşte burası Ohrid şehrinin merkezi. Buradan itibaren turumuz başlıyor.

Ohrid’de Alışveriş


Alışveriş caddesi boyunca yürüdükçe sağlı sollu olarak mağazalar, cafeler, dondurmacılar ve çok sayıda inci satan tezgah ve dükan göreceksiniz. Alışveriş yapmak istiyorsanız en doğru adres bu cadde olacaktır. Ohrid gölünden çıkarılan incileri satan çok sayıda dükkan var. Tezgahlarda satılan incilerin gerçek olup olmadığı konusunda bir garanti yok malesef anak dükkanlarda satılanlar sertifikalı. Fiyat aralığı ise oldukça geniş. Tezgahlarda 10 ile 30 EUR arasında değişirken, dükkanlarda 30 ile 300 EUR arasında değişen fiyatlar mevcut. Ben daha once buradan alınmış bir hediyeye sahip olduğum için inci satın almadım ancak niyeti olanlar için dükkanları tercihe tmelerini öneririm. Bunun dışında magnet, kar küresi vs gibi turistik alışverişleriniz için her sokakta tezgahlar mevcut, fiyatlar da uygun.


Ohrid Gölü


Makedonya’nın güneybatısı ile Arnavutluk’un doğu toprakları arasındaki dağlık sınır bölgesinde yer alan Ohrid Gölü, oluşum bakımından Balkan’lardaki en eski ve derin göldür. Bu gölü bu kadar özel yapan başka bir özelliği ise hem yeraltı hem de yerüstü su kaynakları ile beslenmesinden dolayı Kristal berraklığındaki suların her on yılda bir tamamen yenilenmesi. Gölün suları aynı zamanda içilebilir nitelikte.1979 yılında Unesco Dünya Kültür Mirası listesine giren gölün içerisinde  yaşayan dünya çapında öneme sahip 200’den fazla tür bulunuyor. 358 km² alana sahip gölün kenarında kurulmuş üç adet şehir bulunuyor. Bunlardan Ohrid ve Struga Makedonya topraklarında, Pogradec ise Arnavutluk topraklarındadır. Gölün bulunduğu Makedonya’nın hiç kuşkusuz en güzel şehri Ohrid, iyi korunmuş eski şehir bölgesi, Orta Çağ dönemine kadar uzanan hisarları, kiliseleri, manastırları ve eski camileri ile her yıl binlerce turisti kendine çekiyor.
Ohrid Gölü, Makedonya’nın şaşırtıcı doğal güzelliklerinden sadece birisi. Gölü sarmalayan dağların, gölün yeşile çalan berrak sularında bıraktığı izleri seyretmek size sonsuz bir huzur verecek. Bunu gözlemlemek için en iyi yollardan biri gölde bir teke turu yapmak. Eğer grup halinde geldiyse sahilde sıralanmış tekneleri organize edebilirsiniz. Yaklaşık 30-40 kişi aynı anda gezebiliyor. Ama benim gibi tek geziyorsanız yada 3-4 kişilik ufak bir grubunuz varsa yine sahilde sıralanmış ufak tekneleri kiralayıp gezi yapabilirsiniz. Ben limanda yürüken birçok tekneden teklif geldi, içlerinden bir tanesine ücreti ve detayları sordum. Yaklaşık 1 saat süren tur için 10 EUR istedi. Bu fiyat kişibaşı değil sefer başına alınıyor. Yani benim gibi tek değilseniz daha avantajlı olur. Tekneyi kullanan arkadaş asında bir mühendis ama kendi teknesiyle bu tip turlar yapıyormuş, İngilizcesi ve turistik bilgisi çok iyiydi. İletişim detaylarını bırakayım buraya gidecek olanlar için yardımcı olur sanıyorum.
 
 

 
 

 
 

Tekne turu hemen Ohrid limanından başlıyor, sahile yakın bir şekilde sizing istediğiniz hızda devam edip St John at Kaneo Kilisesinin önündeki burnu geçip tekrar aynı yönde sahile geri dönüyor. Eğer isterseniz kilisenin önündeki iskelede inip dönüş yolunu yürüyerek de döneblirsiniz. Ben tekne ile dönüp, sonrasında aynı rotayı yürüyerek de gezdim.
 
 

 

 
 
 
Ohrid Gezilecek Yerler
 
 
Tekne turu sırasında Ohrid’de gezilecek yerlerin bir çoğunu önce gölün üzerindeyken görüp hayran kaldım. Sonrasında da aynı rotayı yürüyerek Ohrid’in tarihi şehir merkezini gezmiş oldum. Limana geldiğinizde yüzünüz göle dönük olacak şekilde saga doğru devam ederseniz Ohrid’in Old Town bölgesine doğru gidiyorsunuz demektir. Daracık sokaklarda süren yürüyüş boyunca Ulusal Müze, Bakire Meryem ve Aziz Nikolas Kiliselerini görüyorum. Hediyelik eşya satan dükkanların ve tezgahların arasından geçtikten sonra karşıma bölgein en önemli ibadet merkezi çıkıyor.


St. Sopia Kilisesi
St. Sopia Kilisesi


Kırmızı tuğladan yapılmış olan kilisenin tam olarak yapım yılı bilinmiyor ancak 9. yüzyıla tarihlendiği sanılıyormuş. Kilisenin içini gezmek için 100 DEN ödemeniz gerekiyor. Osmanlı zamanında camiye çevrilen kilise şu an bölgenin en önemli ibadet merkezi.

St. Sopia Kilisesi


Kilisenin arka başçesinden görüntsü ise oldukça ihtişamlı. Bahçenin içinde sıralanmış anfi-tiyatro görünümlü bir alan var. Yaz aylarında burada klasik müzik konserleri düzenleniyormuş. Bahçenin arka kapısından çıkıp sahile doğru gittiğinizde ahşap platform şeklinde düzenlenmiş bir yol karşınıza çıkacak. Bu platform sizi sahil boyunca eşsiz manzaralar eşliğinde St. John at Kaneo Kilisesinin olduğu tepeye kadar götürecek.

 Sahil boyunca iskeleler, minik limanlar, eski evler, balıkçı barınakları ve restoranlar sıralanmış. Yaklaşık 1 saat boyunca sakin sakin yürüyorum ve en sonunda hedefime ulaşıyorum: St. John at Kaneo Kilisesi


St. John at Kaneo Kilisesi


Sahil boyunca devam edip yol bittiğnde ufak bir tepeye tırmanıyorusunuz. Pek çok fotoğraf ve kartpostala konu alan Aziz John kilisesi şimdi tam karşınızda. Kaneo bölgesinde inşa edilen kilise hemen gölün tamamlandığı noktadaki tepede yer alıyor. Uçurumun kenarında da diyebiliriz. Bu kilisenin de yapılış tarihi tam olarak bilinmiyor ancak 13. yüzyıla tarihlendiği düşünülüyormuş.

St. John at Kaneo Kilisesi


 
Kilisenin içine girebiliyorsunuz, ufak bir ibadet alanı, sergilenen objeler ve kitap vs satılan ufak bir bölüm var. Ancak kilisenin dışındaki manzara nefes kesici. Oturma alanları yapılmış, burada oturup uzun saatler geçirmek inanın çok keyifli olur.

St. John at Kaneo KilisesiKiliseyi gezip önündeki alanda zuun uzun manzarayı seyrettikten sonra kilisenin hemen sol tarafındaki merdivenlerden inip gelidğiniz yoldan geri gidebilirsiniz. Yada patikanın yukarı devam eden bölümüne yönelip Ohrid Kalesi’ne giden yola devam edebilirsiniz. Ben dönüş yolumu bu şekilde yönelndiriyorum.


Ohrid Kalesi / Samuel’s Fortress


Kale, Bulgar Krallığı zamanında tahminen 10. yüzyılda inşa eidlmiş. 2003 yılında restore edilen kalenin görüntüsü yeni yapılmış gibi. Bugün için Ohrid’e gelen turistlerin uğrak noktası olan kaleye çıkmak biraz zor. Uzun bir patika yolu yürümeniz gerekiyor. Yada Ohrid şehir merkezinden taksi ile gidebilirsiniz.
Bu kadar yol gidip ulaştım kalenin surları yaklaşık 3km uzunluğunda ama burada kalenin manzarasından başka birşey olduğunu söyleyemeyeceğim. Manzaraya karşı oturup kalenin hemen önündeki kafede bir kahve içip soluklanıyorum…
Kaleden şehir merkezine dönmek için yine patika yolu takip ediyorum. Osmanlı zamanından kalma tarihi evlerin arasından göl manzarasına karşı yürüyerek sahile iniyorum.

 


 

Tekne turu dahil toplam 5 saat civarı sürdü Ohrid gezim. Buna yemek ve dinlenme molaları ilave derseniz yaklaşık 6-7 saat civarında tüm şehri gezmeniz mümkün. Buna göre Ohrid programınızı oluşturabilirsiniz. Ben akşam otobüsüne binmek üzere yine yürüyerek terminalin yolunu tutuyorum ve 3 saatlik Üsküp yolculuğu için hazırım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir