Hong Kong

Hong Kong ve Makau, Çin’in “özel idare” bölgeleri. Çin’in parçası olmalarına rağmen birçok konuda farklı yasa ve yönetmeliklere sahipler, her iki “bölge”‘ de Türklerden vize istemiyor. Hong Kong ile Türkiye arasındaki saat farkı 6.    Hong Kong her zaman nemli bir şehir. Yazın sıcaklık 30 derecenin üzerine çıktığında sokakta yürümek bunaltıyor.  Kışın sıcaklık 10 derceye kadar düşebiliyor, nemden dolayı daha fazla hissediliyor. 

Hong Kong’a gelmeden önce bu kadar hareketli bir yer ile karşılaşacağımı beklemiyordum. İnanılmaz dinamik bir hayat sürmesine rağmen şimdiye kadar gördüğüm en iyi altyapı sayesinde hatasız, problemsiz, tıkır tıkır işleyen bir sistem var Hong Kong‘ta. 1897-1997 seneleri sırasında İngiltere tarafından kiralanan Hong Kong, İngilizler tarafından kendi şehirlerinden bile güzel hale getirilmiş. 97’de şehri devralan Çinliler düzeni bozmamışlar, şehre özerk bir statü vermişler. Hong Kong‘lular, bir avuç toprağa sıkışmış olsalar da her noktayı ileri derecede efektif kullanmışlar, yarattıkları her noktayı da bir sanat eseri gibi işlemeyi ihmal etmemişler.   

Victoria Peak

Hong Kong Adası’nın güneybatısında bulunan bu dağ, yılda 6 milyon ziyaretçiyle buluşuyor. Şehrin ve körfezin en güzel manzaralarını yakalamak istiyorsanız, bu zirveyi ziyaret etmelisiniz. 552 metre yükseklikteki bu zirve, hem gece hem gündüz görülmeye değer.  Biz mecburen akşam saatlerinde gittik. Victoria tepesine tarihi bir tramvay ile çıkılıyor.

Çok dik bir tırmanış sonrası Victoria tepesine varıyoruz. Tepede The Peak adı verilmiş olan bir tesis bizi karşılıyor. Bu tesis içerisinde restoranlar, alışveriş yapılabilecek dükkanlar ve ufak bir ücret karşılığı çıkabileceğiniz bir seyir terası bulunuyor. Terasa çıkmanızı kesinlikle öneriyorum çünkü Hong Kong’u izleyebileceğiniz en güzel yer burası. Biz biraz şanssız bir günümüzdeydik, sis sebebiyle çok net görüntü vermese de Hong Kong‘a yukarıdan bakmak için en ideal yer burası. 

The Peak içerisinde minyatür bir Madame Tussauds müzesi var, İngiltere’deki kadar büyük değil ama yine de uzakdoğu bölgesinde ünlü olan kişilerin mum heykelleri bulunuyor, benim de küçük bir anım var buradan .

Ladies Market

Temple Street‘te yer alan Ladies Market’te ne alırsanız alın, pazarlık yapmayı sakın unutmayın. 250 dolarlık çantayı 45 dolara aldığımı söylemek isterim. Adres: Temple Street, Yau Ma Tei, Kowloon  Biz Hong Kong’ta bulunduğumuz süre içerisinde buraya 2 kere daha geldik, yakınlarınıza alacağınız hediyeleri buradan çok uygun fiyatlara alabilirsiniz…

Lantau Adası

Hong Kong’ta son 2 günümüzde çalışmayacağımızı bilmenin rahatlığı ile tam günlük gezi rotaları belirledik kendimize. İlk rotamız Lantau adası. Hong Kong limanından kalkan ufak feribotlar ile yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk sonrası adaya varıyoruz. Ancak feribot yolculuğumuz boyunca Hong Kong manzarısının bol bol resimlerini çekmeyi unutmuyoruz.

Lantau adası üzerinde Hong Kong havalimanı ve dünyanın en büyük Buda heykelinin de içinde yer alan Po Lin manastırı bulunuyor. Feribottan indikten sonra hemen limanda göreceğiniz otobüsler ile adanın tepesine çıkıyorsunuz. Tepede karşımıza ilk çıkan yapı muhteşem bir el işçili örneği olan tapınak kapısı. 

Po Lin Manastırı

Po Lin Manastırı‘nda bulunan heykel turistlerden büyük ilgi görüyor. Çok renkli ve kendi içinde derin anlamlar taşıyan figürler bulunuyor. 

Big Budha

Dünya’nın en büyük Budha heykeli de Lantau Adasında yer alıyor. Burada her gün 25 metre boyundaki dev Buda’yı ziyaret için yüzlerce basamağı tırmanan budist ve turist kalabalığını görmeniz mümkündür. Yanlış hatırlamıyorsam 350 basamak tırmanarak Buda heykelinin yanına çıktık. Muhteşem güzellikte devasa bir heykel.

Ocean Park

Hong Kong’ta son durağımız Uzakdoğu’daki en büyük eğlence parkı olan Ocean Park. Lantau adası üzerinde bulunan bu park Disney Land ile rekabet edebilecek kadar kaliteli bir mekan.

Hong Kong’da eğlenmek ve suyun tadını çıkarmak isterseniz Güneydoğu Asya’nın en büyük eğlence ve deniz parkı Ocean Park tam size göre! Güney bölgesindeki Wong Chuk Hang ve Nam Long Shan’da bulunan bu eğlence dünyası, bünyesinde bulundurduğu 35 aktiviteyle Forbes tarafından “Dünyanın En Popüler Yedinci Parkı” ve “En Çok Ziyaret Edilen 33. Turist Merkezi” ödüllerine layık görülmüştür.

870,000 metrekareyi kapsayan arazide park, “Zirve” ve “Ova” olarak iki bölgeye ayrılmıştır. Alanlar arasındaki geçiş 1,5 km uzunluğundaki teleferik sistemi, shuttle veya Ocean Express’le gerçekleşir. Ziyaretçiler iki alan arasındaki ulaşımı isterlerse dünyanın ikinci en uzun yürüyen merdiveniyle de sağlayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir